Wzgórza Świętojańskie

11863496 917891838279424 6028829715480632780 n
Korzystając z noclegu w naszych domkach i pokojach, warto zwiedzić naszą małą ojczyznę.Jednym z miejsc wartych odwiedzin są Wzgórza Świętojańskie. Pasmo morenowych "gór" wyrastających w krainie "U Pana Boga za Piecem".

Czytaj więcej: Wzgórza Świętojańskie

Wierszalin - Monoteistyczna Stolica Świata

Uroczysko Wierszalin
Podlasie to kraina magiczna, pełno u nas uroczysk i niesamowitości.

Wakacje w Leśnym Zakątku to okazja by zwolnić tempo i wejrzeć w siebie. Sprzyjają temu stare bory, szepczące zaklęcia, piękna przyroda i otwarci ludzie... Jednym z takich miejsc jest Wierszalin. Opuszczona (choć nie do końca) osada w sercu puszczy, nad źródliskami rzeczki Nietupki, wtulona między morenowymi pagórkami.

Czytaj więcej: Wierszalin - Monoteistyczna Stolica Świata

Białowieża - " Kraina Żubra"

zubr Wszyscy, którzy pragną kontaktu z dziką przyrodą, powinni koniecznie odwiedzić Białowieski Park Narodowy. Park chroni najlepiej zachowany fragment ostatniego na niżu Europy lasu naturalnego o cechach lasu pierwotnego (lasy takie przed wiekami rozciągały się w strefie lasów liściastych i mieszanych). Jest to las wielowiekowy i wielogatunkowy, o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i niespotykanym bogactwie świata roślin, grzybów i zwierząt. Wiele gatunków to gatunki właściwe lasom pierwotnym, które gdzie indziej zostały już wytępione lub są poważnie zagrożone, a Park jest dla nich często ostatnią ostoją.

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr – największy ssak Europy. Właśnie tutaj, w Puszczy Białowieskiej rozpoczęto w 1929 roku proces przywracania naturze gatunku, któremu groziło wymarcie. Dzięki wieloletnim staraniom uczonych i pracowników Parku proces restytucji żubra zakończył się sukcesem. Obecnie w Puszczy Białowieskiej występuje najbardziej liczna populacja wolnościowa na świecie. W polskiej części Puszczy szacowana jest na ok. 400 szt. Musimy jednak pamiętać, że w obecnych warunkach przyrodniczych żubry nie są w stanie egzystować bez specjalnej ochrony i opieki człowieka. Wciąż są gatunkiem chronionym o najwyższym priorytecie.

Majestat przyrody Puszczy Białowieskiej - perły wśród puszcz starego kontynentu - oraz jej najcenniejszego przyrodniczo obszaru - Białowieskiego Parku Narodowego - na każdym odwiedzającym wywiera niezapomniane wrażenia, i czyni go jedną z największych osobliwości turystycznych w skali Europy. Dobrze przygotowana infrastruktura turystyczna Parku: szlaki piesze i rowerowe, liczne miejsca odpoczynku, wieże widokowe i tarasy widokowe, kładki, ścieżki i tablice edukacyjne ułatwiają kontakt z dziką przyrodą, pozwalając zaobserwować leśnych mieszkańców, a przy odrobinie szczęścia spotkać się "oko w oko" z królem Puszczy - żubrem.

 

Źródło: Kraina Żubra

Szlaki piesze i rowerowe w Puszczy Białowieskiej >>>

Szlak Napoleoński - Krynki, Żednia

Szlak niebieski  o dł. 33 km.

Jego nazwa związana jest z historycznym Traktem Napoleońskim z 1812 r. W rzeczywistości prowadzi nim zaledwie 5 km.

Szlak łączy Puszczę Knyszyńską z Obszarem Chronionego Krajobrazu "Wzgórza Sokólskie".

Pierwszym etapem podróży są Krynki. Na szlaku siedziba nadleśnictwa w Żedni, dwie leśniczówki w Kozim Lesie i Kuberze, legendarny królowy most na rzece Płosce, cmentarz prawosławny w Królowym Moście i katolicki w Krynkach, kaplica św. Anny, rezerwat przyrody Pieszczana Góra, kościół w Krynkach z okazałą bramą cmentarną, mogiła powstańca z 1863 r. w Borsukowiźnie.

Szlak łączy się ze szlakami Powstania Styczniowego i Wzgórz Świętojańskich oraz szlakiem Tatarskim Dużym.

Szlak polecany również rowerzystom i narciarzom.

Kirkut Krynki - - fot. Dżenneta Bogdanowicz   Synagoga Krynki - - fot. Dżenneta Bogdanowicz

 

Źródło: PKPK

 

 

 

 

Szlak "Skrajem Puszczy Knyszyńskiej" - Mostowlany, Gródek

Puszcza Knyszyńska jest jednym z niewielu terenów leśnych w Polsce, który wykazuje sporo cech naturalności. Jej największe walory to drzewostany ze wspaniałym ekotypem sosny supraskiej, urozmaicona rzeźba terenu, liczne źródliska, interesujące zespoły roślinne oraz bogaty świat ptaków śródleśnych krajobrazów. Oprócz wspaniałej przyrody Puszcza ma do zaoferowania liczne walory kulturowe i pamiątki historii.

{AG}puszcza{/AG}

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej został utworzony w 1988 r. w celu zachowania najcenniejszych walorów tego terenu. Jest największym obszarem chronionym województwa podlaskiego i jednym z największych w Polsce.

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej znajduje się ponad 20 rezerwatów przyrody. Od 1974 roku znajdują się w niej ostoje żubra.

Szlak żółty - 56 km.

Biegnie wzdłuż linii kolejowej Białystok - Zubki Białostockie, poprzez zwarte obszary leśne oraz wsie historyczne, założone w XVI-XVII wieku, z ciekawymi zabytkami architektonicznymi - Mostowlany, Gródek.

Cerkiew Mostowlany - PKPK   Kaplica cmentarna z XVIIIw. Mostowlany - PKPK

Więcej informacji...

Szlak tatarski - Kruszyniany, Bohoniki, tatarska Jurta

Kruszyniany

Wybierając się na wędrówkę po Podlasiu trzeba koniecznie odwiedzić Kruszyniany (ok. 18 km od nas). Wieś jest położona w wyjątkowo pięknej okolicy, wśród harmonijnie pofałdowanych, częściowo zalesionych wzgórz. Z ich dość stromo opadających zboczy otwierają się rozległe widoki na dolinę Świsłoczy.

Jest to ważne miejsce dla polskich Tatarów. Najwiekszą atrakcją wsi jest meczet, zbudowany pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku.

Meczet jest drewniany, posiada dwie wieże z kopułami i niewielki minaret. Część męska od żeńskiej oddzielona jest drewnianą ścianą, jednak do każdej z nich prowadzi oddzielne wejście. Oba przedsionki, w których można zostawić obuwie zostały dobudowane nieco później. Prawdopodobnie pierwotnie świątynia ich nie posiadała. Na ścianach wiszą muhiry podarowane przez odwiedzających gości lub ręcznie robione przez kobiety tatarskie. Podłogę wyściełają kolorowe dywany. Meczet otoczony jest obramowaniem z kamienia. Przed wejściem rosną stare wysokie drzewa, dodające temu miejscu powagi i swoistego uroku.

Mizar, czyli cmentarz muzułmański oddalony jest od świątyni o około 100m. Prowadzi do niego polna droga. Leży na wzniesieniu porośniętym lasem. Otoczony jest kamiennym murem, przed wejściem znajduje się brama z tabliczką informacyjną, a na jej szczycie charakterystyczny element – półksiężyc. Starsza część znajduje się w centralnej części, jest porośnięta krzakami. Najstarszy kamień nagrobny jaki udało się odczytać, pochodzi z 1744 r., następne zaś z 1790 r. i z pierwszej połowy XIX w.

 • 01 Meczet w Kruszynianach
 • 02 Meczet w Kruszynianach - wnetrze
 • 03 Meczet w Kruszynianach - wnetrze
 • 04 Meczet w Bohonikach
 • 05 Meczet w Bohonikach - wnetrze
 • 06 Cmentarz muzulmanski w Kruszynianach

Bohoniki

Drugi z meczetów w tej okolicy znajduje się 40km na północ, w Bohonikach (droga z Krynek na Sokółkę).

Meczet, znajdujący się w centrum Bohonik, pochodzi z dru­giej połowy XIX wieku i jest drewnianą, sześcienną budowlą o stożkowatym dachu z wieżyczką zakończoną półksiężycem. Wnętrze podzielone jest na dwie części: większą dla mężczyzn, mniejszą dla kobiet. Przed wejściem do obu części znajduje się przedsionek, w którym modlący się wierni, jak i odwiedzający to miejsce turyści mogą pozostawić swoje obuwie, gdyż do sal modlitw nie można wejść w butach. Część męską od żeńskiej oddziela drewniana ściana, wyposażona w podłużny otwór przykryty firaną.

Meczet w Bohonikach był zdewastowany podczas drugiej wojny światowej. Hitlerowcy założyli w nim szpital. Po wojnie został odnowiony i uznany za zabytek kultury narodowej.

W tym samym czasie Niemcy zniszczyli również cmentarz muzułmański, założony w końcu XVIII wieku. Po wojnie został otoczony kamiennym murem z bramą, na czubku której znajduje się półksiężyc. Mizar znajduje się na końcu wsi, po lewej stronie. W jego centralnej części znajdują się stare groby. Najstarsze pochodzą z 1796, 1868, 1899 i 1900 r. Bliżej bramy znajduje się nowsza część czynnego do dziś cmentarza.

Źródło: Szlak Tatarski

Tatarska Jurta

W Kruszynianach znajduje się gospodarstwo prowadzone przez prawdziwych Tatarów - Dżennetę i Mirosława Bogdanowiczów. Oferuje ono niepowtarzalny klimat polskiego Orientu i smaczne potrawy, spotykane obecnie jedynie w domach tatarskich: kołduny, pierekaczewniki, trybuszoki oraz wiele innych. Codziennie, w godz. 11:00-18:00 czynna jest restauracja Tatrskie Jadło, gdzie można spóbować tych pyszności.

W maju/czerwcu, organizowana jest cykliczna impreza SABANTUJ i OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KUCHNI TATARSKIEJ, podczas których poprzez zabawę, taniec, muzykę przybliżana jest kultura, religia oraz tradycja Tatarów.

Źródło: Tatarska Jurta

 

Region

przyroda 3 20150306 1489875223
„Cudze chwalicie swego nie znacie"
...
Często zapominamy o tym, że nasz piękny kraj jest nie mniej urzekający, niż egzotyczne kurorty. Wystarczy go poznać, by odkryć jego magię.

Podlasie wraz ze swoją stolicą -Białymstokiem może pochwalić się niezliczoną ilością atrakcji, ofertą noclegową przygotowaną na najwyższym poziomie a także malowniczymi krajobrazami, najczystszym powietrzem, naturalnym środowiskiem „Zielonych Płuc Polski". Lasy, unikalna flora i fauna oraz obszary nie zmienione działalnością człowieka stanowią niezaprzeczalne skarby regionu o ogromnych możliwościach turystycznych. Są tu doskonałe warunki do uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Szlaki rzeczne to raj dla kajakarzy, a zbiorniki wodne np. Siemianówka to szansa dla płetwonurków lub zwolenników nart wodnych i żeglarstwa. Zimą pokryte śniegiem wzgórza i lasy przyciągają miłośników narciarstwa biegowego.

Podlasie to nie tylko przyroda, ale również zabytki architektury przywodzące na myśl odległą tajemniczą historię regionu. To miejsca kultu religijnego zmuszające do refleksji i zadumy, oddające klimat i niepowtarzalny urok Podlasia.

Leśny Zakątek jest częścią tego magicznego miejsca. To tu, u zbiegu trzech kultur w otoczeniu przepięknego starodrzewia, znajdziesz spokój i ucieczkę od cywilizacji i wielkomiejskiego zgiełku.

Puszcza Knyszyńska, w sercu której znajduje się nasza posesja, to prawdziwe bogactwo natury i przyrody.  Mieszkają tu sarny, jelenie, łosie, zające, koziołki, dziki, wilki oraz niezliczona ilość gatunków ptactwa. Można nawet spotkać żubra - symbol Puszczy Białowieskiej!

Warte odwiedzenia:

Inne atrakcje Podlasia:

 • Hajnówka - Dni Muzyki Cerkiewnej, Sobór św.Trójcy, Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, kolejka wąskotorowa
 • Supraśl - miasteczko o statusie UZDROWISKA
 • Białystok - pałac Branickich, szlak esperanto, szlak żydowski
 • Gródek - Basowiszcza